Ilyen bővítők lehetnek: zónabővítők, kimenet bővítő modulok,nyomtató modulok,kommunikációs modulok. Általában erre a busz rendszerre csatlakoznak a kezelőegységek is amelyek 16-nál nagyobb zónaszámmal rendelkező riasztó rendszer esetén esetén LCD vagy ikonos kezelők.
Többnyire a 64 zónánál nagyobb központok több kommunikációs busz rendszert használnak.
Miért szükséges több zónás riasztó központot alkalmazni?
- ha nagy a védendő terület és sok az érzékelő nem lehet a jelzés helyét beazonosítani ( egy zónára több érzékelőt kötnek)
- téves jelzés esetén vagy hiba esetén a behatárolás nehézkes
Ezért a legoptimálisabb eset ha egy zónára csak egy érzékelőt csatlakoztatunk.
A busz rendszer nagy előnye hogy a riasztó rendszer könnyen bővíthető és a vezetékezés is nagymértékben egyszerűsödik, ezáltal a költségek is csökkennek.
A busz jelvonalra csak a meghatározott mennyiségű eszközök csatlakoztathatóak. A különböző riasztó központok esetén eltérő lehet a csatlakoztatható eszközök száma.
Minél több bővítő és érzékelő van a központon annál nagyobb a riasztó központ terhelése.
A felügyelt tápegységek a 230V-os hálózatra és riasztó központ kommunikációs busz rendszerre csatlakoznak.
A belső tápegység gondoskodik az akkumulátor folyamatos töltéséről, a kommunikációs busz gondoskodik a tápegység felügyeletéről (hibajelzések).
Ezek az adatok az eszközök adatlapjaiban szerepelnek.
A szükséges készenléti idő és az előbb kiszámított terhelés értékéből kiszámíthatjuk a szükséges akkumulátor kapacitását.
Ha túl nagy kapacitás értéket kapunk melyet a tápegység már nem képes tölteni még egy tápegység szükséges.
A nagy rendszerek további jellemzője hogy több partícióra bonthatóak (4,8,16,32 stb.),programozásuk már kezelőről nehézkes.